Ďumbier – Baníkov pilier

posted in: Lezecké výjazdy | 1

Cesta Baníkov pilier je jednou z Ďumbierskych klasík obťažnosti IV UIAA. Nachádza sa v severnej stene Pagodovej kopy. Prvovýstupcovia boli P. Daniš a M. Strelec (07.01.1979). Obťažnostne je to cesta z pomedzi tých ľahších.

Nástup

Nástup začíname buď od parkoviska pri Trangoške, alebo z Chaty M. R. Štefánika. Pri dobrých snehových podmienkach sa dá nástup aj zostup realizovať na lyžiach. Lezecky cesta taktiež nie je náročná, takže nerobí problém ani lezenie v lyžiarkach. Ušetríte tak kopec energie a aj chrbát a kríže.

Z Chaty M.R. Štefánika sa vydáme smerom po zimnom značení priamo na hrebeň k takzvanému prezliekaciemu kameňu.

GPS: 48.9350936N, 19.6460454E

Tu je priestor na prezlečenie do suchého a teplého oblečenia, prebalenie vecí, odloženie lyží, nabalenie na seba všetkého potrebného na lezenie a môžeme zostúpiť na nástup. Pri prechode cez hranu preveja na severnú stenu treba dávať bacha, aby ste si pod sebou niečo neodtrhli, ale to by mal každý skúsenejší lezec dobre ovládať.

Podľa aktuálnych snehových podmienok zostúpime, buď na pešo alebo prípadne zlanením zo zlaňovacích stanovíšť (trávová skoba + lanovica), ktoré treba, ale najprv nájsť do Huťkového žľabu. Tu už sú aj fixné laná aj nitové zlaňáky. Nimi až do miest kde sa žľab rozširuje.

Žľabom neschádzame úplne nadol, ale v miestach výraznej trávnatej lávky, ktorú máme po ľavej strane vystupujeme na pilier. Tu istiace stanovisko – nit. Odtiaľ po pilieri až k nasledujúcemu istiacemu stanovisku III. UIAA.

Nasleduje „kľúčová dĺžka“. Celá dĺžka je dobre preistená nitmi. Kto si neverí, môže si ju samozrejme doistiť vlastným postupovým istením.

Po kľúčovom mieste sa pilier výrazne rozširuje. Tu istiace stanovisko. Ďalej sa držíme línie piliera a pokračujeme až na Veľkú kopu. Sem tam je potrebné ešte čosi popreliezať, ale už to nie je nič náročné. Stále sa snažíme hľadať nity.

Ďalej sa pilier opäť zužuje. Tu je už línia jasná. Pokračujeme na Veľkú kopu, odtiaľ ľahko cez Ostré sedlo a strmým terénom naspäť na vrchol k prezliekaciemu kameňu.

Pri prezliekacom kameni už len pobalíme náradie, obujeme lyže a o chvíľku sme opäť na parkovisku, kde si dávame zaslúžený odpočinok pri pohári vína a dobrom filme.

Sumarizácia

  • Nástup z parkoviska od Trangošky na pásoch na Chatu M.R.Š. cca 90 min.
  • Nástup na hrebeň od Chaty M.R.Š cca 30 min.
  • Zostup k nástupu na pilier cca. 30 min.
  • Výstup pilierom na hrebeň cca. 3,5 hod.

Baníkov pilier je pekné, relatívne ľahké pilierové zimné lezenie s jedným ťažším miestom v druhej dĺžke. Celá cesta je preistená nitmi, avšak je rozumné si ju doistiť vlastným postupovým istením. Platí hlavne pre menej skúsenejších lezcov. Cesta sa dá liezť aj za zhoršených podmienok, preto je vhodnou voľbou, keď ešte nie sú spravené podmienky v okolitých cestách.

  1. Ďumbier – Štepanský – Jaskobus

    […] Hodinka a pól šlapania do kopca na chatu na čaj človeka aj preberie aj zohreje. Na chate vypijeme čaj, zapíšeme sa do knihy výstupov a ideme hore k prezliekaciemu kameňu. Kde je, som opisoval aj s GPS súradnicami v predchádzajúcom článku o Baníkovom pilieri. […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *