Športový klub Jaskobus vznikol v roku 2018 s cieľom združovať ľudí, ktorí sa aktívne venujú horolezectvu vo všetkých jeho podobách.

Cieľom klubu je:

  • organizácia lezeckých výjazdov,
  • vzdelávanie v oblasti horolezeckej metodiky,
  • publikácia reportov z lezeckých výjazdov
  • všeobecná podpora horolezectva na Slovenku.

Ako to celé vzniklo? A čo vlastne predstavuje Jaskobus?

Koncept Jaskobus vznikol niekedy po septembri 2018 a je to teda spojenie môjho priezviska Jaško a môjho 9 miestneho vozu BUS. Samozrejme, že to bolo v počiatku všetko len recesia. Myšlienka kúpy veľkého auta s ktorým by sme mohli jazdiť na lezecké výjazdy mi ale už vŕtala v hlave dlhšie. Po dlhom rozhodovaní, premýšľaní a kalkuláciách prišlo rozhodnutie a objednal som fungl nové 9 miestny Fiat Ducato. Auto sme spoločne s mojimi najbližšími priateľmi zateplili a prerobili tak aby mohlo slúžiť nielen na prepravu osôb, ale aj ako prechodné bydlisko. A vlastne takto sa to všetko začalo. Začali sme jazdiť na víkendové výjazdy, na predĺžené víkendové výjazdu, na týždňové lezecké výjazdy a idea bola na svete.

Spolu s najbližším spolupracovníkom a podporovateľom mojej idey, Igorom Marksom sme si dali za cieľ pritiahnuť k horolezectvu viac ľudí a vytvoriť im také podmienky v ktorých by sa cítili dobre. Začali sme organizovať lezecké výjazdy a publikovať fotografie z nich na FB stránke Jaskobus & Colours Of Climbing. Nakoľko sme obaja inštruktori skalného lezenia, tak sme začali do toho všetkého vnášať aj prvky horolezeckej metodiky a edukácie a všetko to začalo do seba zrazu nejak zapadať. A tak toto celé prišlo na svet.