Základný kurz skalného lezenia 6/2020

posted in: Metodika | 0

V priebehu júna 2020 sa konal ďalší z našich metodických lezeckých kurzov. Kurz organizoval Jaskobus & Colours Of Climbing & HK Filozof Bratislava. Kurz viedli inštruktori SHS JAMES. Kurz bol zameraný na základy skalného lezenia v neveľhorskom prostredí. Frekventanti sa počas 3 kurzových dní oboznámili s lezeckým materiálom, naučili sa ho správne používať, naučili sa aj základy lezeckého pohybu a posledný deň už všetci liezli na prvom konci lana s následným samostatným zlanením.

Celý kurz sa prebiehal na skalách v okolí Bratislavy. Úvodný deň sme strávili neďaleko Modry na Medvedej skale. Medvedia skala je ideálna pre úplných začiatočníkov, nakoľko ponúka mnoho odistených ľahkých, položených ciest v obťažnosti III – IV (UIAA). Kurz začal úvodnou prednáškou o lezeckom materiáli a o správnom použití výstroja.

Po úvodnej prednáške si frekventanti vyskúšali a osvojili všetky potrebné kroky správneho naviazania na trojitý osmičkový uzol pre spojenie sedacieho a hrudného úväzu. Igor ešte pripomenul pár dôležitých poznámok k základom lezenia na Tope Rope (TR) a nováčikovia sa mohli pustiť do lezenia svojich prvých lezeckých metrov na skalách.

Frekventantom pripravujeme vratné body pre lezenie na TR a celá partia sa púšťa do lezenia. Nakoľko majú všetci základy zvládnuté z umelých stien, ide to bez problémov. Konštatujeme, že sú šikovní. Vytvárame 4 lezecké družstvá a ide sa do toho. Musíme však dodať, že napriek postrehu, že naši zverenci sú veľmi šikovní, zisťujeme vážne pochybenia predovšetkým pri istení s „kýblikom“. A to tvrdili, že boli poučení inštruktormi lezenia na umelých stenách. Preto apelujeme na zdravý rozum všetkých začínajúcich lezcov, ale platí to aj v bežnom živote, neverte každému kto sa vám predstaví ako odborník. Po svete dnes behá viac šarlatánov ako odborníkov. Ide tu o vašu bezpečnosť a zdravie. Zistite si najprv čo za daným „odborníkom“ je a aká je jeho odborná minulosť a prax.

Druhý deň kurzu sa premiestňujeme na Pajštún nad Borinkou. Tento deň je asi najnáročnejší deň kurzu. Lezeckí adepti dnes musia zvládnuť lezenie na prvom konci lana, správne cvakanie expresiek a bezpečné zlanenie. Začíname hneď zhurta. Igor prednáša všetko potrebné k bezpečnému postupu na prvom konci lana, o správnom a nesprávnom cvakaní expresiek. Predovšetkým s odôvodnením prečo takto áno a prečo takto nie. Ďalej celú postupnosť krokov pri dolezení na štand a následnom bezpečnom zlanení.

Po metodických prednáškach a praktických ukážkach majú naši zverenci priestor na praktický nácvik, to znamená vylezenie cesty na prvom konci podľa vlastného uváženia, zostrojenie zlaňáku a následné bezpečné zlanenie. V záujme zachovania tej najvyššej bezpečnosti našich zverencov Igor stúpa do výšin aj so svojou starou pracovnou sedačkou, aby zhora dozeral na dianie na štandoch, prípadne upozornil na možné chyby.

Našej partii to ide od ruky. Všetci lezú ako keby boli starí harcovníci. Dodržiavajú naučenú metodiku a zabávajú sa. Niektorým to ide tak dobre, že si trúfnu aj na ťažšie cesty. Klobúk dole predovšetkým pred Silviou, ktorá je prvý krát na skale a hneď preliezla cestu Dunivé previsy za VI (UIAA) na OS.

Jednu z mnohých prednášok viedol aj Peter a týkala sa predovšetkým lezeckého materiálu a istiacich pomôcok.

Posledný deň kurzu sa mal odohrávať v nedeľu na Technickom skle, kde mali účastníci samostatne liezť na prvom konci lana s následným zlanením. Počasie nám však neprialo, tak sme záverečný deň preložili na náhradný termín o pár dní neskôr. Kurzisti mali aspoň pár dní na uležanie nových zručností a vedomosti v hlave. Počas náhradného termínu počasie nesklamalo, aj keď už bolo trošku teplejšie ako by sa nám páčilo, každopádne si to všetci na plno užili.

Čo dodať na záver? Kurz bol veľmi vydarený. Je vidieť rozdiel v porovnaní s poslednými rokmi ako umelé steny vplývajú na progres začínajúcich lezcov. Naši frekventanti sa so skalou zblížili takmer okamžite a už od začiatku dokázali reagovať a počínať si samostatne a predovšetkým bezpečne. Prajeme všetkým zúčastneným, aby im to dlho a bezpečne liezlo a pevne veríme, že sa budeme pravidelne stretávať na skalách, nie len o okolí Bratislavy, ale aj po Slovensku či Európy.

A všetkým, ktorým sa neušlo miesto a radi by sa k nám pridali na ďalšie kurzy, dávame do pozornosti termíny následujúcich kurzov.

Základný kurz skalného lezenia

termín: 21. – 23. august 2020 (Bratislava a okolie)

Lezecký kurz viacdĺžkového lezenia – Hrádok pod Vtáčnikom

termín: 4. – 6. september 2020 (Hrádok, Vtáčnik)

Podrobnejšie informácie na našich stránkach:

text: Peter Jaško (jún 2020)

foto: Peter J., Igor M., Martin B.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *